Sistemski antibiotici su se do sada podrazumevali kao terapija za tretmane kiretaže. Čak 11% ukupne potrošnje antibiotika prepisivani su od strane stomatologa. Ipak, ovakav tretman može biti i neefikasan zbog nedostatka discipline pacijenata, mogućih sporednih efekata, a isto tako i povećavaju otpornost bakterija.
Od nedavno na tržišu je dostupan specifičan preparat koji predstavlja lokalni antibiotik na bazi penicilina s produženim dejstvom, u kombinaciji s beta-laktamazom koja dodatno oštećuje ćelijski zid mikroorganizama. Preparat se dobija mešanjem praha i tečne komponente, a, kada se aplikuje u usnoj duplji, formira tanak film koji svoju aktivnost ispoljava u narednih 7 do 10 dana. Indikacije za primenu ovog preparata su brojne, od dopunske terapije u nehirurškoj i hirurškoj terapiji parodontitisa, održavanja parodontoloških pacijenata, do poboljšanja zarastanja hirurških rana ili dopunske terapije različitih inflamatornih procesa u usnoj duplji.
Gelcide formula stvara film preko inficiranog područja, zatvarajući džep ili ranu i sprečava kontaminaciju. Ipak, uzimajući u obzir činjenicu da u ustima postoje više agresivnih bakterija, film je kombinovan sa lokalno aktivnim katalizatorom koji štiti njegovo fizičko delovanje tokom trajanja tretmana.
Gelcide vam nudi efikasno rešenje u borbi protiv biofilma i bakterijskih infekcija upotpunjujući mehaničko čišćenje dubokih parodontalnih džepova i smanjujući rizik od infekcije nakon ekstrakcije zuba potpomažući zarastanje rane.
Zbog morfologije zuba, kiretaža sama po sebi nije efikasna kada se radi o dubokim džepovima.
Zahvaljujući jednostavnoj aplikaciji, brzom pretvaranju u gel i stvaranju filma, neophdna doza rastvora potrebna za zaštitu džepa je osigurana istog trenutka kada se Gelcide aplicira u džep.
Patentirana tehnologija zadržava zaštitini film preko zahvaćene regije. Ukoliko postoji opasnost od napada bakterija, lokalno aktivne komponente štite film obezbeđujući sigurnu samoregeneraciju.
Gel u potpunosti nestaje, lečenje je završeno , bez potrebe za odstranjivanjem ostataka gela ili propratnom kontrolom, uz to i situacija u parodontalnom džepu pokazuje značajno poboljšanje.
Preparat se ne preporučuje pacijentima alergičnim na penicillin i cefalosporine.